FARSI | ENGLISH   www.CFI.ir


با حضور وزیر ورزش و جوانان و رییس فدراسیون دوچرخه سواری پیست دوچرخه سواری رشت افتتاح شد.              مراسم کلنگ زنی ساختمان جدید فدراسیون دوچرخه سواری              روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری در پیامی شهادت سردار فقید و شجاع اسلام را تسلیت گفت.              یوسف پولاب رئیس هیئت دوچرخه سواری استان ایلام              آغاز مرحله اول سي‌وچهارمين دوره تور بين‌المللي دوچرخه‌سواري ايران-آذربايجان            

پنجشنبه 1 اسفند 1398

کلام روز

نامگذاری سال 1398
رونق تولید
رکاب زنی سواحل مکران

ایرج روغنچی سواحل مکران را رکاب میزند .

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری؛ سواحل دریای عمان، یا بنا به تاکید رهبر انقلاب، سواحل مکران، عقبه منطقه خلیج فارس در برابر دشمنان فرامنطقه‌ای ایران به حساب می‌آید. پیشینه تاریخی این سواحل به 545 پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در اجرای این طرح ملی ضمن معرفی این میراث فراموش‌شده، ظرفیت‌ های مغفول‌ مانده آن را با رکاب زنی از بندر عباس تا خلیج گواتر را به گوش هموطنانم خواهم رساند. مُکران از نظر تاریخی سرزمینی ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان است که در طول خلیج عمان از رأس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده‌است. مکران نام اصیل آریایی نشین در جنوب شرقی ایران با قدمتی بیش از 3000 سال است. سرزمین "مکا" یا مکران که بوسیله کوروش کبیر فتح شده و جزء چهاردهمین (ساتراپ‌ها) یا (استانها) از ایالاتهای فرمانروایی فلات ایران قرار گرفته است، که بر سنگ نبشته های بیستون و تخت جمشید موجود می باشد. در دوره اشکانی، به ویژه سلطنت مهرداد اول، سرزمین مکران هم جزو قلمرو پارت به حساب می‌آمد. با تسلط ساسانیان، اردشیر ساسانی، کشور را به 33 ناحیه مستقل تقسیم کرد که مکران نیز یکی از آن‌ها بود.

استان سیستان و بلوچستان در مسیر 2 کریدور از 3 کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد. همین امر دریای مکران را به عنوان محور ترانزیتی طرح و توسعه جنوب شرقی مطرح ساخته است.
اشراف و تاکید رهبر معظم انقلاب بر جایگاه استراتژیک دریا در توسعه و بسط اقتدار ملی، سابقه ای دست کم سی ساله دارد. ایشان نخستین بار در سال 1363، در دیدار از دانشگاه علوم دریایی امام خمینی و اعطای سردوشی، این دغدغه خود را بیان فرمودند. در همه این سال ها، و در مناسبت های مختلف، ایشان بر این نگاه راهبردی و کلان
خود پای فشرده اند. ترجمان این قاطعیت و تاکید، در حضور درخشان نیروی دریایی کشورمان در آب های آزاد، در سال های اخیر، تجلی یافته است. در آذر ماه سال 93، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخشی از فرمایشات‌شان دوران صلح را فرصت مغتنمی برای خدمت نیروهای مسلح در بخش‌های علمی، سازندگی و افزایش بازدارندگی خواندند و تاکید کردند که مسئله آبادسازی سواحل مکران نیز جزو همین کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه‌های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود.

در این رابطه ایرج روغنچی سایکل توریست با سابقه کشورمان اضهار داشت: طی دعوتی که از اینجانب به جهت همکاری با اجلاس ایورا در منطقه آزاد سیستان و بلوچستان (چابهار) گردیده بود مقرر گردید با همکاری سازمان محیط زیست، معاونت محترم دریایی و دیگر نهاد ها و همچنین همکاری با فدراسیون محترم دوچرخه سواری، به رکاب زنی از خلیج گواتر(چابهار) تا خلیج فارس (بندرعباس) بر اساس اهمیت این منطقه مبادرت نمایم. امید آنکه توانسته باشم در راستای اهداف بزرگ کشور گامی موثر و تاثیر گذار رابرداشته باشم.

با آرزوی سلامتی و موفقیت برای ایرج روغنچی

شروع برنامه: ازخلیج گواتر با بدرقه مسئولین محترم کشوری و استانی
خاتمه: خلیج فارس(بندرعباس)
زمان: 31/02/95
مسافت: بطور تقریبی 1050 کیلومتر
مدت زمان: 12 روز

تاريخ  ارسال:دوشنبه 3 خرداد 1395 - 14:25

تعداد بازديد: 89

کد:34114-1398    امكانات


  Free PageRank Checker

 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به فدراسيون دوچرخه سواری جمهوري اسلامي ايران می باشد.